2021/2022

Powiększ obraz:

MOC ODKRYWCÓW - PIKNIK NAUKI I TECHNIKI W RZESZOWIE

W sobotę, 11 czerwca, uczestnicy Koła Naukowego Podkarpaccy Odkrywcy, wraz z jego opiekunami: p. Martą Knych i p. Agnieszką Szpyrką wzięli udział w Rzeszowskim Pikniku Nauki i Techniki – Moc Odkrywców, zorganizowanego przez Polimedia i Politechnikę Rzeszowską.

Uroczyste otwarcie Pikniku nastąpiło o godz. 11:00, którego dokonały znane osobistości nauki i środowiska lokalnego. W programie przewidziano wykłady naukowe, spotkania z ciekawymi osobami, doświadczenia, prezentacje, pokazy rycerstwa i wiele innych atrakcji.

Nasza grupa wzięła udział w wykładzie „Sensacyjne dzieje polskich wynalazców i odkrywców”, które przeprowadził p. Wiktor Niedzicki – dziennikarz, autor wielu programów telewizyjnych. Przybliżył On nam sylwetki znanych polskich naukowców opowiadając o wielu nieznanych faktach z ich życia. Drugi raz zasiedliśmy w studenckiej auli na wykładzie „Fizyka … nie tylko w Gwiezdnych Wojnach” przygotowanego przez członków Radiolatorium – p. Małgorzatę Wilczak i p. Pawła Pasterza.

Czytaj więcej o: MOC ODKRYWCÓW - PIKNIK NAUKI I TECHNIKI W RZESZOWIE
Powiększ obraz:

Nasza praca projektowa

KOŁO WIEDZY O IGNACYM ŁUKASIEWICZU

Czytaj więcej o: Nasza praca projektowa
Powiększ obraz:

Poznawanie "naszej małej ojczyzny" - wycieczka koła naukowego Podkarpaccy odkrywcy

Prężne Koło Naukowe "Podkarpaccy Odkrywcy" uczestniczące w programie edukacyjnym "Być jak Ignacy" przeniosło swoje działania "w teren".  Uczniowie klasy VI i VII uczestniczyłi bowiem w wycieczce krajobrazowo - edukacyjnej do Stępiny, Małej i Stobiernej. To okolice "naszej małej ojczyzny", poznawanie tego, co wyróżnia nasz region. Młodzi odkrywcy mogli zwiedzić bunkier kolejowy w Stępinie i wysłuchać jakże ciekawej historii związanej z II wojną światową na naszych terenach. Następnym etapem wędrówki było polskie Rio - czyli Pomnik Chrystusa Króla w Małej - jeden z siedmiu cudów podkarpacia.

Czytaj więcej o: Poznawanie "naszej małej ojczyzny" - wycieczka koła naukowego Podkarpaccy odkrywcy
Powiększ obraz:

"Era współczesna często nazywana jest wiekiem informacji..."

O każdym zakończonym etapie informowaliśmy społeczność szkolną o działaniach i wykonanych pracach w ramach koła naukowego. 

Czytaj więcej o: "Era współczesna często nazywana jest wiekiem informacji..."
Powiększ obraz:

Żagiel deorbitacyjny satelity - zadanie od naukowca

Nasze koło naukowe długo zastanawiało się po co satelitom żagle? 

Odpowiedź okazała się prosta, aby nie zaśmiecały przestrzeni kosmiczej, gdy przestaną już działać i pozwoliły na szybsze zejście satelity z orbity. 

Projekt takiego żagla wykonali nasi Podkarpaccy Odkrywcy. 

 

Czytaj więcej o: Żagiel deorbitacyjny satelity - zadanie od naukowca
Powiększ obraz:

"Jak blask słońca rozświetla wnętrze komnaty, tak nauka rozświetla umysł".

Etap "Kosmicznej przygody" można rzec, że nie miał końca. Wykonaliśmy wiele wspólnych zadań i zrobiliśmy kilka wirtualnych podróży w przestrzeń kosmiczną. Rozpoczęliśmy ten etap od kosmicznego teleturnieju, który wskazał zwycięzców obu drużyn, pomógł nam odkryć, że naszą wiedzę na temat kosmosu i zawsze ten temat budził ciekawość... ponieważ to, co jeszcze nie jest do końca odkryte rozwija naszą wyobraźnię. 

 

Czytaj więcej o: "Jak blask słońca rozświetla wnętrze komnaty, tak nauka rozświetla umysł".
Powiększ obraz:

“Cudze chwalicie, swego nie znacie - sami nie wiecie co posiadacie”

Podążając tropem przemijającego czasu i śladów przeszłości naszej "małej ojczyzny" został zorganizowany konkurs pt: "Śladem legend powiatu dębickiego". W konkursie uczestniczyli Podkarpaccy Odkrywcy, którzy mieli za zadanie opowiedzieć jedną z wybranych legend naszego regionu, wykonać ilustrację pozostawianych śladów historii na tych terenach oraz zapoznać się z mapą powiatu dębickiego.

Na podium staneli Maria Chłopek z klasy VII  i Szymon Hebda z klasy VI.

Czytaj więcej o: “Cudze chwalicie, swego nie znacie - sami nie wiecie co posiadacie”