2022/2023

Powiększ obraz:

Warsztaty w PCN" Łukasiewicz"

Nasz wyjazd do PCN "Łukasiewicz" to nie tylko zwiedzanie ekspozycji. Mieliśmy także możliwość uczestniczyć w warsztatach: ROBOTYKA, FABLAB i EKOLOGIA. 

Czytaj więcej o: Warsztaty w PCN" Łukasiewicz"
Powiększ obraz:

„… I WSZYSTKO STAJE SIĘ JASNE” – WYJAZD DO PCN „ŁUKASIEWICZ”

„i wszystko staje się jasne” – słowa z logo Podkarpackiego Centrum Naukowego „Łukasiewicz” doskonale oddają ideę tego miejsca. Tam właśnie kroki (a właściwie autobusu) skierowała grupa uczniów z kl. V – VIII ze Szkoły Podstawowej w Wiewiórce wraz z opiekunami.
Wyjazd ten był podsumowaniem dwuletniej pracy Szkolnego Koła „Podkarpaccy Odkrywcy”, która realizowała w naszej szkole ogólnopolski program „Być jak Ignacy”.
Czytaj więcej o: „… I WSZYSTKO STAJE SIĘ JASNE” – WYJAZD DO PCN „ŁUKASIEWICZ”
Powiększ obraz:

Podkarpaccy Odkrywcy na DYF-ie

DIGITAL YOUTH FORUM (po prostu DYF) to wydarzenie poświęcone edukacji w zakresie pozytywnego i bezpiecznego korzystania z Internetu, a adresowane jest m.in. do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych. Organizowane w tym roku już po raz siódmy odbyło się ono 6 czerwca w Warszawie w „Multikinie Złote Tarasy”. Ze względu na dużą odległość z Wiewiórki do Warszawy nie mogliśmy tam być osobiście, ale to właśnie Internet pomógł nam pokonać tę przeszkodę.
6 czerwca, we wtorek, o godzinie 11:00, członkowie koła „Podkarpaccy Odkrywcy” a wraz z nimi uczniowie klasy VIII, zasiedli wygodnie w ławkach szkolnych, by wziąć udział w forum Digital Youth.
Czytaj więcej o: Podkarpaccy Odkrywcy na DYF-ie
Powiększ obraz:

„PODKARPACCY ODKRYWCY” NA PIKNIKU NAUKI I TECHNIKI W RZESZOWIE

Już po raz drugi członkowie Szkolnego Koła Naukowego „Podkarpaccy Odkrywcy” wybrali się w sobotę 3 czerwca, na Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki „Moc odkrywców”. To już XIII edycja pikniku, która od 2018 roku odbywa się na terenie Politechniki Rzeszowskiej i gromadzi w jednym miejscu wielu pasjonatów nauki. Mogliśmy się zapoznać się z działalnością kół naukowych (szkolnych i studenckich), posłuchać wykładów prowadzonych przez pracowników uczelni wyższych (i choć na chwilę poczuć się studentem) oraz wziąć udział w ciekawych warsztatach praktycznych.

Czytaj więcej o: „PODKARPACCY ODKRYWCY” NA PIKNIKU NAUKI I TECHNIKI W RZESZOWIE

"Poczet Naukowców Polskich"

Nauka polska z całą pewnością obfituje we wspaniałe nazwiska. Chcąc przybliżyć społeczności uczniowskiej wybitne postacie polskich naukowców Szkolne Koło „Podkarpaccy Odkrywcy” stworzyło w gmachu szkolnym „Poczet Naukowców Polskich”.


Czytaj więcej o: "Poczet Naukowców Polskich"
Powiększ obraz:

Podstawy ekonomii

Jak wyglądał handel w prehistorii? Kiedy po raz pierwszy w historii pojawiły się monety?
Czyli krótka historia pieniądza. Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy wspólnie z Ignacym poznając podstawy ekonomii. Sprawdzaliśmy jakie są zabezpieczenia banknotów i w jakim miejscu można je znaleźć. Wszystkich zainteresowanych sprawdzeniem czy banknot jest oryginalny odsyłamy na stronę internetową na której możemy sprawdzić jakie zabezpieczenia mają polskie banknoty:

https://www.pwpw.pl/Strefa_wiedzy/Zabezpieczenia_banknotow.html

 

Czytaj więcej o: Podstawy ekonomii
Powiększ obraz:

O wzroku, świetle i złudzeniach optycznych

„Oko jest jednym z najważniejszych narządów zmysłów. Dostarcza około 80% informacji o otoczeniu” – czytamy w encyklopedii. Można by rzec, że wzrok to król zmysłów. Jego brak możemy tylko  w części kompensować za pomocą słuchu, dotyku, węchu, czy smaku. Jednak osoba niewidoma nie powącha widoku zachodzącego słońca, nie usłyszy kolorów i nie poczuje otaczającego nas krajobrazu.

Wielkim zaskoczeniem było dla nas odkrycie, że kolory wcale nie istnieją. To, czy widzimy niebieski, zielony lub fioletowy zależy od naszego oka i tego, jak przekazany przez nie sygnał zostanie zinterpretowany przez mózg. Pomagają mu w tym pręciki oraz trzy rodzaje czopków, a więc receptory znajdujące się na dnie oka. A więc już wiemy, że nasz mózg to miłośnik kolorów.

Kolejny raz przekonaliśmy się o tym, że „Być jak Ignacy” to kopalnia wiedzy ciekawej szalenie.

Czytaj więcej o: O wzroku, świetle i złudzeniach optycznych
Powiększ obraz:

„Kto mówi – sieje, kto słucha – zbiera.” Pitagoras

          Naukowcy zbadali, że na świcie jest około 7000 tysięcy języków. Oprócz tego w obrębie danego kraju istnieją różne odmiany języka zwane językami regionalnymi lub gwarą. Zagadnienia z komunikacji międzyludzkiej poznawaliśmy w miesiącu marcu. Jest to bardzo szeroki i ciekawy temat, ukazujący nam jak bardzo ważny jest proces przekazywania sobie informacji i że komunikaty przekazujemy w sposób werbalny (słowa) i niewerbalny (np. gesty). Dzięki dyskusji wymieniamy swoje poglądy i możemy wspólnie znaleźć rozwiązanie jakiegoś problemu i zapobiec konfliktom, a to wszystko możliwe jest dzięki umiejętności komunikowania z innymi ludźmi. Jest to bardzo ważna  umiejętność.

 

Czytaj więcej o: „Kto mówi – sieje, kto słucha – zbiera.” Pitagoras
Powiększ obraz:

To było niesamowite przeżycie ...

       „To było niesamowite przeżycie …” - tak o swoim pierwszym radiowym doświadczeniu mogą powiedzieć uczestnicy Koła Naukowego „Podkarpaccy Odkrywcy”, którzy odwiedzili tarnowskie radio RDN Małopolska.
Ale zacznijmy od początku …
Czytaj więcej o: To było niesamowite przeżycie ...